ANNOUNCEMENT
Dear business partners,
In light of the recent developments in the security situation in the Middle East, we are experiencing significant fluctuations in oil prices, as well as unpredictable and delayed shipping schedules. If the situation does not stabilize soon, the expected impact on energy prices will directly affect industrial costs and the stability of supply chains.
You can find all useful information in our Announcement.
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 2× 3–9 mm, 9× 1.8–5 mm |
| Grommets (type and number of used grommets) | 1× express port I. |
| Ingress Protection | IP54 |
| Impact Protection | IK10 |
| UV Resistance | yes |
| Flammability Degree | V0 |
| Material | PC / ABS |
| Color | light gray RAL 7035 |
| Dimensions (H × W × D) | 136 × 136 × 64 mm |
| Weight | 0.5 kg |
| Environment | indoor outdoor |
| Number of Splices | 1–12 13–24 |
| Number of Connectors | only splicing |
| 85K3.70/0000F | ORM 3 SH 24S | |
| 85K3.11/BAL0F | Pole Bracket for ORM 3 |
The Fiber Optic Box ORM 3 SH 24S is designed for the placement of up to 24 optical splices both indoors and outdoors. The box may be complemented by a simple bracket for being post-mounted.