Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 4× 3–14 mm / 8× 1–3 mm, 1× 3–14 mm |
| Grommets (type and number of used grommets) | 4× stepped grommet / 4× splittable grommet, 1× stepped grommet |
| Ingress Protection | IP55 |
| Impact Protection | IK10 |
| UV Resistance | yes |
| Temperature Range | –40 °C / +70 °C |
| Material | PC / ABS |
| Color | light gray RAL 7035 |
| Dimensions (H × W × D) | 235 × 156 × 45 mm |
| Weight | 0.5 kg |
| Environment | indoor outdoor |
| Number of Splices | 1–12 |
| Number of Connectors | 1–12 |
| Connector Type | LC SC |
| 85BV.01/0000F | Lock for ORM 5 | |
| 85SP.00/0000F | Fiber Optic Box ORM 5 | |
| 85E0.97/00R5F | Pole Bracket for ORM 5 |
The Fiber Optic Box ORM 5 is a wall mounted closure designed for indoor / outdoor installation for the termination and distribution of optical fibers. The box is mainly suited for FTTH networks. It can be used both in suburban areas with a lower subscriber density (family houses, low apartment buildings or offices) or functions as a floor distribution box in multi-dwelling units (MDUs).