Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 12× 0–6 mm |
| Grommets (type and number of used grommets) | Integrated silicon gel grommet – 1 pc |
| Ingress Protection | IP65 |
| Impact Protection | IK10 |
| Material | PC |
| Color | black RAL 9005 |
| Dimensions (H × W × D) | 200 × 135 × 50 mm |
| Weight | 0.45 kg |
| Environment | outdoor |
| Number of Splices | 1–12 13–24 25–48 |
| Number of Connectors | 1–12 |
| Connector Type | LC SC |
| ZMDC-48-4-0-0-0 | MDC | |
| 854G.12/000XF | Slack Cable Storage for MDC, STP-JR, STP-MD |
The Fiber Optic Closure MDC is a highly reliable, small scale, cost effective closure which provides a flexible alternative to traditional network interface devices. The closure has a robust latch system, paired with an integrated silicon gel grommet. This allows for effortless re-entry and creates a secure seal over a wide range of cable profiles. By manufacturing from high strength materials and subjecting to stringent thermocycle and ingress protection tests, the MDC is a built-to-last closure protecting fiber optic splices from water ingress. The closure can be installed on walls and poles or into chambers.
You might also like