Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Pizza Box (ORM 1) | |
| Ingress Protection | IP30 |
| Impact Protection | IK07 |
| Flammability Degree | HB |
| Material | ABS |
| Color | white RAL 9003 |
| Dimensions Pizza Box (H × W × D) | 315 × 300 × 60 mm |
| Dimensions ORM 1 (H × W × D) | 81 × 81 × 25 mm |
| Weight | 1 kg |
| Adapter | |
| Operating Wavelength | 1,260 to 1,650 nm |
| Capacity | 1× SC/APC, 2× SC/APC, 2× LC/APC, 4× LC/APC |
| Insertion Loss | ≤ 0.3 dB |
| Return Loss for APC | ≥ 60 dB |
| Return Loss for UPC | ≥ 50 dB |
| Fiber Type | G.657A1 |
| Fiber Optic Cable | |
| Cable Insertion Loss at 1,310 nm | ≤ 0.36 dB |
| Cable Insertion Loss at 1,550 nm | ≤ 0.22 dB |
| Cable Diameter | 3.0 ± 0.1 mm |
| Material | LSZH |
| Color | white |
| Weight | 8 kg/km |
| Short-term / Long-term Tension | 220 N / 70 N |
| Short-term / Long-term Crush Resistance | 100 N / 500 N |
| Short-term / Long-term Min. Bending Radius | 20 D / 10 D |
| Installation / Working / Storage Temperature | –5 to +60 °C / –20 to +70 °C / –20 to +70 °C |
| Flame Resistance | CPR Dca |
| On request (Pizza Box) | Pizza Box, ORM 1, 1× SC/APC, 30m Pizza Box, ORM 1, 2× SC/APC, 30m Pizza Box, ORM 1, 2× LC/APC, 30m Pizza Box, ORM 1, 4× LC/APC, 30m Pizza Box, ABB Tango, 1× SC/APC, 30m Pizza Box, ORM 1, 1× SC/APC, 60m Pizza Box, ORM 1, 2× SC/APC, 60m Pizza Box, ORM 1, 2× LC/APC, 60m Pizza Box, ORM 1, 4× LC/APC, 60m Pizza Box, ABB Tango, 1× SC/APC, 60m |
The Pizza Box is a pre-terminated fiber access terminal box mounted on a rotating coil that rotates when the cable is pulled out. It can be used especially where the socket is installed towards the main box. It serves mainly in development projects during the construction of the buildings, when fiber optic networks are built at the same time like other utility networks. It is the most suitable solution for insertion into spiral cable wraps and shafts for vertical pipes. On each floor, additional cables are added to the bundle, coils are unwound in the flats one by one and finally the cables from all flats are connected to the feeder cable in the main box.