Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 32× 1–5 mm, 4× 3–13 mm |
| Grommets (type and number of used grommets) | 2× express port II. |
| Ingress Protection | IP54 |
| Impact Protection | IK10 |
| Material | polyester / glass fibre |
| Color | light gray RAL 7035 |
| Dimensions (H × W × D) | 1,300 / 1,500 / 1,700 × 245 × 264 mm |
| Weight | 14 / 17 / 20 kg |
| Environment | outdoor |
| Number of Splices | 1–12 13–24 25–48 49–72 73–96 97–144 145–288 |
| Number of Connectors | 1–12 13–24 25–48 49–72 73–96 97–144 145–288 |
| Connector Type | LC SC |
| 85GB.10/0000F | MDP OZ 24/48 | |
| 85GB.30/0000F | MDP OZ 48/96 | |
| 85GB.50/0000F | MDP OZ 72/144 | |
| 495630 | Cable base (extension leg pillar) | |
| 85C3.79/000X | KM 4 Kit for Heat Shrinkable Protection | |
| 85C3.82/000X | KM 4 Kit for Crimp Protection | |
| 85C3.81/000X | KM 4 Kit for Ribbon Protection | |
| 85AV.94/0000F | KM 5 Kit for Heat Shrinkable Protection | |
| 85AV.94/00K2F | KM 5 Kit for Crimp Protection | |
| 85AV.94/00R3F | KM 5 Kit for Ribbon Protection | |
| 85C3.83/000X | KM 6 Kit for Heat Shrinkable Protection | |
| 85C3.85/000X | KM 6 Kit for Crimp Protection | |
| 85C3.84/000X | KM 6 Kit for Ribbon Protection | |
| 85C3.86/000X | KM 7 Kit for Heat Shrinkable Protection | |
| 85C3.88/000X | KM 7 Kit for Crimp Protection | |
| 85C3.87/000X | KM 7 Kit for Ribbon Protection |
The Fiber Distribution Hubs MDP OZ 24/48, MDP OZ 48/96 and MDP OZ 72/144 are designed for the placement of 24/48/72 SC connectors or 48/96/144 LC connectors outdoors (for trays KM 5). The pillars are to be installed in an open space in trench. They are supplied without the splice trays. The pillars are recommended for spliced GPON networks.