Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 3× 23–46 mm, 4× 9–24 mm |
| Grommets (type and number of used grommets) | 3× rubber grommet ø 50 mm, 4× rubber grommet ø 30 mm |
| Ingress Protection | IP54 |
| Impact Protection | IK10 |
| UV Resistance | yes |
| Flammability Degree | V0 |
| Material | glass reinforced polyester SMC |
| Color | light gray RAL 7035 |
| Dimensions (H × W × D) | 1,200 × 390 × 350 mm |
| Weight | 44.5 kg |
| Environment | outdoor |
| Number of Splices | 1–12 13–24 25–48 49–72 73–96 97–144 |
| Number of Connectors | 1–12 13–24 25–48 49–72 73–96 97–144 |
| Connector Type | LC SC |
| 8508.60/5000F | ORU 1 SDF SIS (with rubber grommets) |
The Fiber Distribution Hub ORU 1 SDF SIS is designed as a splitter concentrator pillar distributor with hinged rack for assembly up to 4 splice modules SE for terminating or connecting of optical cables in micro-ducts or HDPE protecting pipes. Its construction enables using outdoors as well. It is installed in an open space in trench.