Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 2×, 3× or 5× 1.8–13 mm |
| Grommets (type and number of used grommets) | Grommet System – 2, 3 or 5 pcs |
| Ingress Protection | IP65 |
| Impact Protection | IK10 |
| Material | PC / ABS |
| Color | light gray RAL 7035 |
| Dimensions (H × W × D) | 252 × 150 × 85 mm / 295 × 187 × 106 mm / 427 × 290 × 132 mm |
| Weight | 4 / 5.5 / 6.5 kg |
| Environment | outdoor |
| Number of Connectors | 1–12 13–24 25–48 |
| Connector Type | LC |
| 854Y.00/000XF | MDB XS-DF-5G-6LCD | |
| 854Y.10/000XF | MDB S-DDF-5G-12LCD | |
| 854Y.20/000XF | MDB M-DDDDF-5G-24LCD | |
| 854Y.00/001XF | MDB XS-DF-5G-6LCD-E (without adapters) | |
| 854Y.10/001XF | MDB S-DDF-5G-12LCD-E (without adapters) | |
| 854Y.20/001XF | MDB M-DDDDF-5G-24LCD-E (without adapters) | |
| 85E0.97/0000F | Pole Bracket (for MDB M) | |
| 85BV.49/0145F | Pole Clamp ∅ 145 mm max. | |
| 85BV.49/0370F | Pole Clamp ∅ 370 mm max. | |
| 85BV.49/0570F | Pole Clamp ∅ 570 mm max. |
The Fiber Optic Box MDB 5G 12/24/48 is designed to connect up to 6/12/24 RRHs (remote radio heads). The engineered design provides IP65 protection from water / dust ingress and IK10 impact resistance to keep your critical network connections safe inside.