Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 2× 3–14 mm |
| Grommets (type and number of used grommets) | 2× stepped grommet |
| Ingress Protection | IP20 |
| Impact Protection | IK07 |
| Flammability Degree | V0 |
| Material | PC / ABS |
| Color | white RAL 9003 |
| Dimensions (H × W × D) | 340 × 235 × 60 mm |
| Weight | 0.9 kg |
| Environment | indoor |
| Number of Splices | 1–12 13–24 25–48 49–72 |
| Number of Connectors | 1–12 13–24 25–48 |
| Connector Type | LC SC |
| 85AV.00/0001F | Fiber Optic Box MTeH UNI | |
| 85M9.16/0000 | Splice Holder TS 12 (for heat shrink splices) | |
| 85M9.17/0000 | Splice Holder K 12 (for crimp splices) | |
| 85SP.02/0000 | Multi Cable Grommet (3–14 mm) |
The Fiber Optic Box MTeH UNI is designed as a versatile box, which can realize a wide range of configurations and interconnect fibers in many ways. It finds its application as a distribution box especially in FTTH networks. It is supplied with two types of connector panel and two Fiber Optic Trays KM 4.
You might also like