Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 5 / 6 / 6× 8–16 mm |
| Grommets (type and number of used grommets) | 5 / 6 / 6× PG16 |
| Ingress Protection | IP65 |
| Impact Protection | IK08 |
| Material | ABS |
| Color | light gray RAL 7035 |
| Dimensions (H × W × D) | 400 × 300 × 170 mm / 500 × 400 × 170 mm / 600 × 400 × 200 mm |
| Weight | 4 / 5.5 / 6.5 kg |
| Environment | indoor outdoor |
| Number of Splices | 1–12 13–24 25–48 49–72 73–96 97–144 145–288 |
| Number of Connectors | only splicing |
| 85TA.00/0000F | MDB FA 144S | |
| 85TA.10/0000F | MDB FA 192S | |
| 85TA.20/0000F | MDB FA 288S | |
| 496041 | Key Lock (set of 2 pcs needed) | |
| 85C3.79/000X | KM 4 Kit for Heat Shrinkable Protection | |
| 85C3.82/000X | KM 4 Kit for Crimp Protection | |
| 85C3.81/000X | KM 4 Kit for Ribbon Protection | |
| 85C3.83/000X | KM 6 Kit for Heat Shrinkable Protection | |
| 85C3.85/000X | KM 6 Kit for Crimp Protection | |
| 85C3.84/000X | KM 6 Kit for Ribbon Protection | |
| On request | MDB FA 144S KM 9 | |
| On request | MDB FA 192S KM 9 | |
| On request | MDB FA 288S KM 9 | |
| 85AV.52/000X | KM 9 SC |
The Fiber Optic Boxes MDB FA 144S, MDB FA 192S and MDB FA 288S are designed for the placement of 144/192/288 optical splices indoors and outdoors. A pole holder can be attached. It is a very suitable solution for spliced GPON networks.