Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 1× 3–10 mm |
| Grommets (type and number of used grommets) | 1× stepped grommet |
| Ingress Protection | IP20 |
| Impact Protection | IK05 |
| Flammability Degree | V0 |
| Material | PC / ABS |
| Color | white RAL 9003 |
| Dimensions (H × W × D) | 205 × 157 × 60 mm |
| Weight | 0.3 kg |
| Environment | indoor |
| Number of Splices | 1–12 13–24 25–48 |
| Number of Connectors | 1–12 13–24 |
| Connector Type | LC SC |
| 85AX.00/0000F | MTeH EASY – Slack Box | |
| 85AX.00/0002F | MTeH EASY 24S/12C | |
| 85AX.00/0003F | MTeH EASY 48S | |
| 85AX.15/0000F | MTeH EASY – Adapter Cover |
The Fiber Optic Box MTeH EASY is designed as a simple box for indoor installation. It finds its application especially in FTTH networks. It is designed to store a pre-connectorized cable or blown cable reserves, which can be spliced when connecting the customer. It can be also used as a floor or a distribution box in small buildings.
You might also like