Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 2 / 4× 8–16 mm |
| Grommets (type and number of used grommets) | 2 / 4× PG16 |
| Material | painted steel sheet (aluzinc) |
| Color | light gray RAL 7035 |
| Dimensions (H × W × D) | 44 / 88 × 483 × 349 mm |
| Weight | 4.4 / 5.8 kg |
| Environment | indoor |
| Number of Splices | 1–12 13–24 25–48 49–72 73–96 97–144 145–288 |
| Number of Connectors | 1–12 13–24 25–48 49–72 73–96 97–144 145–288 |
| Connector Type | LC SC |
| 85L8.00/003XF | UHD ORMP 1U (incl. 3 Fiber Optic Trays) | |
| 85L8.00/004XF | UHD ORMP 2U (incl. 6 Fiber Optic Trays) |
The Fiber Optic Patch Panels UHD ORMP 1U and UHD ORMP 2U are pre-assembled according to customers’ exact specifications to begin splicing right out of the carton, so the panels provide substantial labor savings. The panels are made of rugged alu-zinc metal and have a durable powder-coat finish coming in light gray color. The craft-friendly Fiber Optic Trays COYOTE® and an integrated fiber storage allow comfortable assembly.