Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 6× 0–12 mm |
| Grommets (type and number of used grommets) | 6× “T“ holder |
| Impact Protection | IK10 |
| Material | painted steel sheet |
| Color | light gray RAL 7035 |
| Dimensions (H × W × D) | 43.6 × 482.6 × 250 mm |
| Weight | 3 kg |
| Environment | indoor |
| Number of Splices | 1–12 13–24 25–48 49–72 73–96 |
| Number of Connectors | 1–12 13–24 25–48 49–72 73–96 |
| Connector Type | LC SC |
| 856K.00/006XF | Fiber Optic Patch Panel ORMP 1U BASIC E 48/96 | |
| 85C3.79/000X | KM 4 Kit for Heat Shrinkable Protection | |
| 85C3.82/000X | KM 4 Kit for Crimp Protection | |
| 85C3.81/000X | KM 4 Kit for Ribbon Protection | |
| 491711 | Fiber Optic Tray EC2 | |
| 496606 | Fiber Optic Tray KM 1 | |
| CN0003 | Adapter SC/UPC SM, DX, blue, metal clip | |
| CN0004 | Adapter SC/APC SM, DX, green, metal clip | |
| CN0035 | Adapter LC/UPC SM, QUAD, blue, metal clip | |
| CN0036 | Adapter LC/APC SM, QUAD, green, metal clip | |
| CN0020 | Pigtail set 12× SC/UPC, SM, G657A 0.9 mm LSZH, 2 m (12-multi color set), easy strip | |
| CN0021 | Pigtail set 12× SC/APC, SM, G657A 0.9 mm LSZH, 2 m (12-multi color set), easy strip | |
| CN0031 | Pigtail set 12× LC/UPC, SM, G657A 0.9 mm LSZH, 2 m (12-multi color set), easy strip | |
| CN0032 | Pigtail set 12× LC/APC, SM, G657A 0.9 mm LSZH, 2 m (12-multi color set), easy strip | |
| 856K.00/017XF | Fiber Optic Patch Panel ORMP 1U BASIC E 24/48 |
The Fiber Optic Patch Panel ORMP 1U BASIC E is designed to store up to 96 splices by splicing onto pigtails. The patch panel is installed into a 19″ rack and is 1U high. It is supplied without trays and adapters. This solution is highly recommended due to its low price.
You might also like