Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 2× 3–9 mm, 9× 1.8–5 mm |
| Grommets (type and number of used grommets) | 1× express port I. |
| Ingress Protection | IP54 |
| Impact Protection | IK10 |
| Material | painted steel sheet (aluzinc) |
| Color | light gray RAL 7035 |
| Dimensions (H × W × D) | 1,474 × 87 × 159 mm |
| Weight | 10 kg |
| Environment | outdoor |
| Number of Splices | 1–12 13–24 25–48 49–72 |
| Number of Connectors | 1–12 |
| Connector Type | LC SC |
| 85GP.40/000XF | Fiber Distribution Hub OUP 72S 6× KM3 |
The Fiber Distribution Hub OUP 72S 6× KM3 is designed to store up to 72 splices outdoors. The pillar is intended to be installed in an open space within a trench. It is supplied with splice trays. This solution is highly recommended for spliced GPON networks as a customer termination point or a smaller distribution point.