Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 4× 1.6–14 mm, 12× 1.6–10 mm |
| Grommets (type and number of used grommets) | Multi-Hole Grommet |
| Ingress Protection | IP54 |
| Impact Protection | IK08 |
| Material | PC / ASA |
| Color | light gray RAL 7035 |
| Dimensions (H × W × D) | 297.5 × 239 × 73 mm |
| Weight | 1 kg |
| Environment | indoor outdoor |
| Number of Splices | 1–12 13–24 25–48 49–72 |
| Number of Connectors | 1–12 |
| Connector Type | LC SC |
| 85TZ.30/000XF | MAB 60S | |
| 85TZ.31/000XF | MAB 12/12 Trays Cover | |
| 85TZ.29/000XF | Slack Cable Storage for MAB | |
| 85TZ.09/000X | Subscriber Tray with Six Separate Sections | |
| 85TZ.18/000X | Fiber Optic Tray MAB |
The Fiber Optic Box MAB is used to store up to 60 splices or to terminate up to 12 fibers with SC/LC connectors in a flip tray splice system. It provides the ability to connect customers in three ways (pre-connectorized drop cables, splicing or splicing in a subscriber tray with six separate sections). The box can be equipped with an internal cover to protect the splicing section. An integrated pole mount is included, making it suitable as an access point for overhead GPON or 5G networks.
You might also like