Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 48× 3 mm, 3× 8–16 mm / 96× 3 mm, 4× 8–16 mm / 144× 3 mm, 4× 8–16 mm |
| Grommets (type and number of used grommets) | 2× PG29, 3× PG16 / 4× PG29, 4× PG16 / 6× PG29, 4× PG16 |
| Ingress Protection | IP65 |
| Impact Protection | IK08 |
| Material | ABS |
| Color | light gray RAL 7035 |
| Dimensions (H × W × D) | 400 × 300 × 170 mm / 500 × 400 × 170 mm / 600 × 400 × 200 mm |
| Weight | 2.9 / 4.6 / 6.2 kg |
| Environment | indoor outdoor |
| Number of Splices | 1–12 13–24 25–48 49–72 73–96 97–144 145–288 |
| Number of Connectors | 1–12 13–24 25–48 49–72 73–96 97–144 145–288 |
| Connector Type | LC SC |
| 85TA.50/0000F | MDB FA 24/48 | |
| 85TA.60/0000F | MDB FA 48/96 | |
| 85TA.70/0000F | MDB FA 72/144 | |
| 496041 | Key Lock (set of 2 pcs needed) | |
| 85C3.79/000X | KM 4 Kit for Heat Shrinkable Protection | |
| 85C3.82/000X | KM 4 Kit for Crimp Protection | |
| 85C3.81/000X | KM 4 Kit for Ribbon Protection | |
| 85AV.94/0000F | KM 5 Kit for Heat Shrinkable Protection | |
| 85AV.94/00K2F | KM 5 Kit for Crimp Protection | |
| 85AV.94/00R3F | KM 5 Kit for Ribbon Protection | |
| 85C3.83/000X | KM 6 Kit for Heat Shrinkable Protection | |
| 85C3.85/000X | KM 6 Kit for Crimp Protection | |
| 85C3.84/000X | KM 6 Kit for Ribbon Protection | |
| 85C3.86/000X | KM 7 Kit for Heat Shrinkable Protection | |
| 85C3.88/000X | KM 7 Kit for Crimp Protection | |
| 85C3.87/000X | KM 7 Kit for Ribbon Protection |
The Fiber Optic Boxes MDB FA 24/48, MDB FA 48/96 and MDB FA 72/144 are designed for the termination of 24/48/72 fibers to SC connectors or 48/96/144 fibers to LC connectors indoors and outdoors (for trays KM 5). The distribution boxes can be enhanced by the pole holder and can store large cable/patchcords reserves.