Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 1× 3–6.5 mm, 4× 1–3 mm |
| Grommets (type and number of used grommets) | 1× PG7, 2× rubber grommet |
| Ingress Protection | IP54 |
| Impact Protection | IK10 |
| UV Resistance | yes |
| Flammability Degree | V0 |
| Material | PC / ABS |
| Color | light gray RAL 7035 |
| Dimensions (H × W × D) | 136 × 136 × 46 mm |
| Weight | 0.4 kg |
| Environment | indoor outdoor |
| Number of Splices | 1–12 |
| Number of Connectors | 1–12 |
| Connector Type | SC |
| 85K3.40/0000F | ORM 3 L/2 | |
| 85K3.11/BAL0F | Pole Bracket for ORM 3 |
The Fiber Optic Box ORM 3 L/2 is designed for the placement of 2 optical connectors both indoors and outdoors. The box may be complemented by a simple bracket for being post-mounted.