Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 2× or 4× 2.4–14 mm |
| Ingress Protection | IP68 |
| Impact Protection | IK10 |
| Material | PC |
| Color | black RAL 9005 |
| Dimensions (H × W × D) | 216 × 97 × 41 mm |
| Weight | 0.3 kg |
| Environment | outdoor |
| Number of Splices | 1–12 |
| Number of Connectors | only splicing |
| F85000109 | COYOTE® DRC 2port | |
| F85000110 | COYOTE® DRC 4port |
The Fiber Optic Closure COYOTE® DRC is a compact restoration closure designed for rapid repair of damaged or cut service drops in last-mile FTTH networks. Its small footprint enables installation in tight, congested or hard-to-access locations without compromising mechanical performance or environmental protection.
The rugged over-molded housing provides durable mechanical protection and a secure long-term seal. The snap-together design allows fast field assembly and simple re-entry, and keeps the closure watertight, even when permanently immersed in water (IP68).
The unique grommet system provides very simple and flexible installation of a wide range of cable types.