Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 32× 1–5 mm, 4× 3–13 mm |
| Grommets (type and number of used grommets) | 2× express port II. |
| Ingress Protection | IP54 |
| Impact Protection | IK10 |
| Material | PVC, PC / ABS |
| Color | light gray RAL 7035 |
| Dimensions (H × W × D) | 1,816 × 276 × 209 mm |
| Weight | 11 kg |
| Environment | outdoor |
| Number of Splices | 1–12 13–24 25–48 49–72 73–96 |
| Number of Connectors | 1–12 13–24 25–48 |
| Connector Type | LC SC |
| 859F.00/0004F | Fiber Distribution Hub MDP S 96S 24/48 | |
| 859F.00/0001F | Fiber Distribution Hub MDP S 96S SFMS |
The Fiber Distribution Hubs MDP S 96S 24/48 and MDP S 96S SFMS are designed to store up to 96 splices and to terminate up to 24 fibers with SC connectors or 48 fibers with LC connectors using the FibeRoadTM System. The hubs can be used as a smaller distribution point for all types of networks.
You might also like