Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 2× (230 × 55) mm |
| Material | painted steel sheet (aluzinc) |
| Color | light gray RAL 7035 |
| Dimensions (H × W × D) | 2,200 × 300 × 300 mm |
| Flat Pack Dimensions (H × W × D) | 2,350 × 303 × 85 mm |
| Flat Pack Weight | 28 kg |
| Environment | indoor |
| Number of Splices | 1–12 13–24 25–48 49–72 73–96 97–144 145–288 289–576 577–864 865 and more |
| Number of Connectors | 1–12 13–24 25–48 49–72 73–96 97–144 145–288 289–576 577–864 865 and more |
| Connector Type | LC SC |
| 85U5.90/0000F | MDO 300 432/864 (flat pack) | |
| 85U5.20/0000F | MDO Subrack | |
| 85U5.60/0000F | MDO Side Cover (2 pcs) | |
| 85U5.95/0000F | MDO Door 300 | |
| 85U5.94/0000F | MDO Grate Holder (assembly) | |
| 85C3.79/000X | KM 4 Kit for Heat Shrinkable Protection | |
| 85C3.83/000X | KM 6 Kit for Heat Shrinkable Protection | |
| 85AV.94/0000F | KM 5 Kit for Heat Shrinkable Protection | |
| 85C3.86/000X | KM 7 Kit for Heat Shrinkable Protection | |
| On request (MDO) | MDO Subrack KM 9 | |
| 85AV.52/000X | Fiber Optic Tray KM 9 SC |
The Fiber High Density Cabinet MDO 300 is used to store up to 1,728 splices and to terminate up to 576 fibers with SC connectors or 1,152 fibers with LC connectors using the FibeRoadTM System. It is a modular solution without cable splitters and without drawing into protective tubes, with a uniform patch cord length of 4 m. The cabinet can be used in central office and for all types of networks.
You might also like