Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 2× 10–13 mm, 2× 3–9 mm, 9× 1.8–5 mm |
| Grommets (type and number of used grommets) | 2× in-line grommet, 1× express port I. |
| Ingress Protection | IP54 |
| Impact Protection | IK10 |
| UV Resistance | yes |
| Flammability Degree | V0 |
| Material | PC / ABS |
| Color | light gray RAL 7035 |
| Dimensions (H × W × D) | 136 × 136 × 46 mm |
| Weight | 0.4 kg |
| Environment | indoor outdoor |
| Number of Splices | 1–12 13–24 25–48 |
| Number of Connectors | only splicing |
| 85BX.00/0100F | ORM 3 FA | |
| 85BX.05/0000F | ORM 3 FA (extension set) | |
| 85K3.11/BAL0F | Pole Bracket for ORM 3 |
The Fiber Optic Box ORM 3 FA is designed for facades. The in-line solution permits the passage of an outdoor riser cable that runs along the facade. The necessary fibers are pulled out of the cable, as is the case with conventional riser cables inside the building. For drop cables there is a separate grommet for up to 11 cable entries.
The box contains fiber management and a splice tray for 12 splices. If necessary, the box can be expanded by an extension frame and 2 extra trays to increase the splicing capacity to 36.