Summer '26 Company Vacation
Dear business partners,
Here is an overview of our upcoming company vacation period so you can plan your orders accordingly.
If you are currently working on an order or have an upcoming requirement, we encourage you to reach out to us as soon as possible so we can process everything smoothly before the break. For orders placed during the vacation period, please expect extended delivery times.
We appreciate your understanding and wish you a wonderful summer!
Warm regards,
The PLP Micos Team
| Inputs / Outputs (quantity × range) | 2× 1–14 mm, 16× 1–5 mm |
| Grommets (type and number of used grommets) | cable inlet |
| Ingress Protection | IP20 |
| Impact Protection | IK08 |
| Flammability Degree | V0 |
| Material | PC / ABS |
| Color | white RAL 9003 |
| Dimensions (H × W × D) | 150 × 140 × 40 mm |
| Weight | 0.2 kg |
| Environment | indoor |
| Number of Splices | 1–12 13–24 |
| Number of Connectors | 1–12 13–24 |
| Connector Type | LC SC |
| 85GR.00/0000F | Fiber Optic Box MTeH MINI |
The Fiber Optic Box MTeH MINI finds its application as a floor or a main fiber distribution box in apartment buildings / MDUs or single-family houses. It supports all cable applications (riser cables, buffered tubes, microtubes and ribbon cables), and it can be used for GPON networks with a pre-assembled splitter. Its unique compact design and manufacturing options help reduce assembly time and installation costs by up to 50 %.
You might also like